Новости

Рецепти

Чај од Џин-Тоник: Направете го овој топол пијалок што се конкурира дури и со најдобрите коктели

Џин-тоник чоколадо, џин-тоник чизкејк, џин-тоник бисквити, џин-тоник џем… Омилениот коктел на многумина влезе во разни рецепти.

Ако сè уште не сте уморни од експериментирање со вкусовите на овој пијалок, пробајте чај со џин и тоник што може да ве воодушеви. Можете сами да направите мешавина за овој чај. Во специјализираните продавници за чаеви и зачини, едноставно набавете ги сите потребни состојки, измешајте ги и ќе добиете подлога полна со основни вкусови на џин и зачини со кои обично го надградуваме коктелот (ливчиња од роза, бибер).

По готвењето, само „зачинете“ го чајот со малку омилен џин и не заборавајте да ги поканите пријателите да го пробаат овој вкусен пијалок што ќе ве стопли во студените месеци.

СОСТОЈКИ ЗА ЏИН ТОНИК БЛЕНД:

– 150 гр зелен чај

– 100 гр сушен бор

– 50 гр сува лимонска трева

– 50 гр семе од коријандер

– 50 гр сушен хибискус

– 50 гр исушени ливчиња од роза

– 50 гр семе од црвена пиперка

Измешајте ги сите состојки добро, а потоа ставете ги во добро затворена тегла. Од оваа количина состојки на крајот ќе добиете 500 грама бленд.

ПОДГОТОВКА НА ЏИН ТОНИК ЧАЈ:

– 1 литар вода (доволно за 4 чаши чај, 2,5 dcl по лице)

– 2 лажици од блендот

– џин по желба

Ставете вода да врие. Кога водата врие, додадете две лажици од блендот. Тргнете го од оган, покријте го и оставете го да отстои од 5 до 10 минути, во зависност од тоа каква јачина на чај сакате. Потоа исцедете го чајот, распоредете го во чаши и додадете по малку џин на секоја по желба.

ЖИВЕЛИ!

Евротип
SNBROKER
To Top