Новости

Рецепти

Љубовни пијалоци – Пробајте ги овие коктели на Денот на вљубените

Секогаш е интересно и забавно да се експериментира со коктели. Затоа, без разлика дали сте во врска или сами, искористете го Денот на вљубените за да ги пробате овие необични и вкусни пијалоци! Според нас, можеби имињата на коктелите се малку претерани, па за оние помалку „драматичните“, можеби се и смешни, но сепак мислете на пијалокот и неговиот ефект, а не на амбалажата. И секако…Не мора да уживате во нив само во тој ден.

Бела дама

Лесен и елегантен коктел со слатки ноти ќе биде совршен за оние кои планираат романтична вечер. Ако не можете да најдете свежи малини, користете околу 15 семки од калинка.

Состојки

40 мл бело вино
30 мл сок од лимон
15 ml сируп од гренадин
15 ml сируп од мед
5 малини
1 белка

Подготовка

Во шејкер протресете го сирупот од гренадин со малини. Додадете бело вино, сок од лимон, сируп од мед, белката и неколку коцки мраз. Протресете околу 30 секунди, па истурете во високи чаши, но без мраз. За сируп од мед: истурете една чаша вода и една чаша мед во тавата. Кога водата ќе зоврие и медот се растопи, настојувајте да се излади, а потоа користете го.

Вечен пламен

Навидум помпезен коктел, но многу лесен за правење. Затоа, доколку сакате да шармирате и заведете некого, послужете му го овој пијалок.

Состојки:

30 ml сок од грејпфрут
2 лажички сируп од тегла со цреши мараскино
100 ml во просек
парче грејпфрут и цреша мараскино за декорација

Подготовка

На дното на високата чаша со лажица измешајте сок од грејпфрут и сируп од цреша мараскино. Истурете го до врвот, а потоа украсете ја чашата со парче грејпфрут и мараскино цреша.

Розов бакнеж

Во случај да сакате да го поминете Денот на вљубените со вашите пријатели, изненадете ги со овој елегантен коктел со супериорен вкус.

Состојки

30 мл виски
30 ml кампари
30 ml бел вермут
1 лажичка сируп од бело чоколадо
кора од портокал за декорација

Подготовка

Во шејкер ставете ги сите состојки и неколку коцки мраз и протресете. Истурете го коктелот во тркалезни помали чаши, а потоа украсете со тенко исечена кора од портокал.

Евротип
SNBROKER
To Top