Новости

Рецепти

Џејми Оливер со рецепт за неодоливо освежување за ова лето

Популарниот готвач се бори со жештините правејќи вкусни сладоледи кои освежуваат, а можат да бидат и совршена ужина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jamie Oliver (@jamieoliver)

Основата на овие сладоледи е овошје, но ќе бидат уште повкусни доколку ги прелиете со квалитетно бело чоколадо. Џејми советува да го сварите на пареа, да почекате пет минути малку да се олади, а потоа натопете ги лижавчињата до половина во неа. Доколку сакате, потоа замрзнете ги.

На сајтот miss7 имаат рецепт за ова освежување.

Состојки:

1 голема банана

300 гр бобинки

400 мл сок од јаболко

50 гр овесна каша

мед

100 гр бело чоколадо

Подготовка:

Во блендер ставете ги бананите, бобинките, житариците и сокот од јаболко. Мелете додека смесата не стане мазна, вкусете и по потреба додадете мед.

Префрлете ја смесата во 12 калапи за сладолед и ставете ја во замрзнувач најмалку два часа.

Евротип
SNBROKER
To Top