Новости

Филм

Објавени номинациите за најголемата филмска награда „Оскар“

Академијата на филмски уметности ги објави годинашните номинации за најголемата филмска награда „Оскар“. Со десет номинации води филмот Roma, а пејачката Лејди Гага доби две номинации, за главна женска улога и за оригинална песна.

За најдобра машка улога се номинирани Кристијан Бејл, Бредли Купер, Вилијам Дефо, Рами Малек и Виго Мортенсен. Во категоријата споредна машка улога номинации добија Махершала Али, Адам Драјвер, Сем Елиот, Ричард Е. Грант и Сем Роквел.

Номинирани во категоријата главна женска улога се Јалица Апарицио, Глен Клоуз, Лејди Гага, Оливија Колман и Мелиса Мекарти. За споредна женска улога се номинирани Ејми Адамс, Марина де Тавира, Реџина Кинг, Ема Стоун и Рејчел Вајз.

За најдобар филм се номинирани Black Panther, Bohemian Rhapsody, Vice, A Star is Born, Favorite, Green Book, Blackkklansman и Roma.

Во категоријата за најдобар режисер номинации добија Спајк Ли, Павел Павликовски, Јоргос Лантинос, Алфонсо Куарон и Адам Мекеј.

91. издание на Оскарите ќе се одржи на 24 февруари.

makfax.com.mk

GOLD
To Top