Новости

Филм

Нетфликс го паузира снимањето на шестата сезона на „Круна“ поради почит кон кралицата

Популарната драмска серија на Нетфликс „The Crown“ ќе направи пауза од снимањето на шестата сезона како знак на почит кон починатата кралица Елизабета Втора, објавија во петокот британските медиуми.

Серијата „Круна“ на Питер Морган го следи животот, кариерата и наследството на кралицата (96), која 70 долги години и служеше на Британија како монарх со најдолг стаж во историјата.

Елизабета Втора почина во четвртокот во нејзиниот замок Балморал во Шкотска.

„Круната е љубовно писмо до неа и засега немам што да додадам, само молк и почит. Очекувам и дека ќе престанеме да снимаме некое време од почит“, рече Морган откако Бакингемската палата ја објави смртта на кралицата.

Петтата сезона од серијата треба да излезе на Нетфликс во ноември.

Директорот на серијата, Стивен Далдри, пред неколку години изјави дека ако шоуто сè уште трае кога ќе умре кралицата, ќе биде на пауза некое време.

„Никој од нас не знае кога ќе дојде тоа време, но би било правилно и соодветно да се покаже почит кон кралицата“. Тоа едноставно би било почит и знак на почит.Таа е извонредна жена и луѓето ќе бидат вознемирени“, изјави Далдри за Deadline во 2016 година.

Актерките Клер Фој, Оливија Колман и Имелда Стаунтон добија можност да ја играат кралицата Елизабета Втора во серијата, во различни фази од нејзиниот живот.

Евротип
SNBROKER
To Top