Новости

Филм

Оскар за најдобар филм за „Кода“ на стриминг платформата Apple TV

Screenshot/Youtube

Филмот „Кода“ беше прогласен за најдобар на овогодинешното 94-то доделување на наградите на Американската академија за филмски уметности во Лос Анџелес, а победи во конкуренцијата во сите три категории во кои беше номиниран – за најдобар филм, најдобро сценарио и споредна машка улога (Troy Skeleton).

„Кода“, снимен во продукцијата на стриминг платформата Apple TV, е првата титула од стриминг сервисот на која и е доделен Оскар за најдобар филм. Така, ривалот на Apple, стриминг гигантот Нетфликс, повторно остана со кратки ракави, иако вестернот на Џејн Кемпион „Кучешки шепи“ важеше за голем фаворит.

Всушност, „Кода“ е римејк на францускиот филм „The Bellier Family“, приказна за семејство во кое само еден член има сетило за слух.

„Благодарам на Академијата што ни дозволи да направиме историја“, рече филмскиот продуцент Филип Расл, додека другиот продуцент Патрик Вашбергер се заблагодари на Академијата што „препознаа филм за љубовта и семејството во ова тешко време“.

Трој Коцур ја доби наградата за најдобра споредна машка улога за неговата улога во филмот, што го прави вториот глув оскаровец кој му се придружил на неговиот колега Марли Матлин, добитник во 1987 година.

„Ова е посветено на заедницата на глуви, заедницата „Кода“ и заедницата на лица со посебни потреби. Ова е нашиот момент“, рече актерот за време на доделувањето на наградата.

Режисерот на филмот Шан Хедер ја доби наградата за најдобро адаптирано сценарио.

На доделувањето триумфираше научно-фантастичниот блокбастер „Дина“, кој освои шест Оскари во категориите за најдобар звук, музика, сценографија, монтажа, фотографија и визуелни ефекти.

Филмот „Код“ беше номиниран во три категории и ја доби наградата за споредна машка улога, адаптирано сценарио и најдобар филм.

Оскар за најдобра машка улога му припадна на Вил Смит за улогата во филмот „Кралот Ричард“, а најдобра актерка е Џесика Честејн за улогата во филмот „Очите на Тами Феј“.

За најдобар режисер е прогласена Џејн Кемпион за филмот „Ноќ на кучето“, додека Кенет Брана доби Оскар за најдобро оригинално сценарио за драмата „Белфаст“.

Аријана Дубози доби Оскар за најдобра споредна женска улога во „Приказна од запад“, а Трој Кадсур, глувонемиот актер, за споредна машка улога во „Кода“.

Најдобар странски игран филм е јапонскиот филм „Поврзи ме“ во режија на Рисуке Хамагучи.

Оскар за најдобар краток игран филм го доби „Долги поздрави“.

Наградата за долгометражен анимиран филм му припадна на „Encanto: The Magic World“, додека Оскар за краток анимиран филм ја доби „Кралицата на кошарката“.

Најдобар долгометражен документарен филм е американскиот филм „Summer of Soul“ за културниот фестивал во Харлем.

На церемонијата во Лос Анџелес беа одбележани два јубилеи – 60 години од филмската приказна за Џејмс Бонд и 30 години од создавањето на филмот „Белите луѓе не можат да скокаат“.

Френсис Форд Копола, режисерот на филмот „Кум“ беше специјален гостин на церемонијата заедно со актерите Роберт де Ниро и Ал Пачино по повод одбележувањето половина век од создавањето на култното остварување.

Ума Турман, Семјуел Ел Џексон и Џон Траволта беа гости на церемонијата на Оскар по повод 28-годишнината од „Приказни за пет пени“ на Квентин Тарантино.

Евротип
SNBROKER
To Top