Новости

Филм

Првиот тизер од продолжението на „Џокер“ потврди дека Лејди Гага ќе има значајна улога

Неодамна дознавме дека ќе се снима вториот дел од филмот Џокер и дека Лејди Гага најверојатно во него ќе ја толкува Харли Квин. Двете вести штотуку се потврдени, а објавени се уште некои детали во врска со продолжението на популарниот филм за главниот непријател на Бетмен.

Филмот наречен Joker: Folie à Deux ќе излезе на 4 октомври 2024 година, точно пет години по објавувањето на првиот филм. Хоакин Феникс повторно ќе го игра насловниот лик, Тод Филипс повторно ќе го режира, а исто така повторно ќе соработува со Скот Силвер за сценариото на филмот. Познато е и дека филмот ќе има елементи на мјузикл.

Првиот краток тизер од филмот се појави на Твитер на Лејди Гага, а можете да го погледнете во продолжение…

Потсетуваме, Џокер беше еден од најголемите филмски хитови во 2019 година. Заработи нешто повеќе од милијарда долари од продажбата на билети за кино, а филмот одлично се снајде и на фестивали и награди. Имено, Џокерот беше награден со „Златен лав“ на филмскиот фестивал во Венеција, а Феникс буквално ги освои сите награди за најдобар актер, вклучувајќи ја и најпрестижната, Оскар.

Инспириран од еден од најпопуларните негативци од стриповите, Џокер е филмска приказна за Артур Флек, отфрлен кој работи како кловн дење и се обидува да го направи како стенд-ап комичар ноќе. Не може ниту едното ни другото, што многу го лути. Покрај тоа, тој се бори со ментална болест, што дополнително го храни неговиот гнев кон системот и луѓето што ги смета за одговорни за лошите услови за живот во Готам Сити. Во еден момент тој едноставно ментално се кине и го избира патот на насилството. Го избира Џокер.

Покрај Хоакин Феникс, во филмот глумеа и Зизи Битс, Роберт де Ниро, Френсис Конрој и Брет Кален.

Евротип
SNBROKER
To Top