Новости

Филм

Претставена е првата песна од саундтракот на новиот филм за Индијана Џонс

Џон Вилијамс ја претстави првата песна од саундтракот на новиот филм за Индијана Џонс.

Кој би помислил дека во 2023 година ќе го објавиме петтиот дел од сагата за Индијана Џонс, кој повторно ќе го одигра Харисон Форд и за кој музиката повторно ќе ја прави Џон Вилијамс? Сега имаме можност да ја слушнеме првата песна од саундтракот.

Живата легенда Џон Вилијамс не воодушеви со првата песна од новиот филм за Индијана Џонс кој на големото платно доаѓа следната година. 90-годишниот композитор, кој се занимава со овој бизнис од 50-тите години на минатиот век, изјави дека овој саундтрак ќе му биде последен и со тоа најави дека се пензионира.

За време на неговиот феноменален настап во Лос Анџелес со Filmharmonia, тој за прв пат изведе песна наречена Helena’s theme, а според она што го слушнавме, очекуваме уште едно ремек дело. Оваа песна е напишана за ликот на Хелена, која ја игра Фиби Волер-Бриџ, а неофицијално видео од оваа изведба сподели Џејмс Манголд, кој ја режира новата продукција.

Евротип
SNBROKER
To Top