Новости

Филм

„Сивиот човек“ најгледан филм на „Нетфликс“

Акциониот трилер The Gray Man („Сивиот човек“), најскапиот филм на „Нетфликс“ досега, бележи голема гледаност во светски рамки и покрај неповолните рецензии.

Овој филм е најгледаната содржина на стриминг-платформата оваа недела. Претплатниците на стримерот поминале 88,5 милиони часови гледајќи го.

Успехот на филмот веројатно ги изненадува критичарите кои напишаа неповолни рецензии. Иако беа вложени многу пари и во него глумат неколку ѕвезди, „Сивиот човек“ беше оценет како фијаско од страна на критичарите.

„Овој трилер го направиле луѓе кои знаат што е добар трилер, ама не знаат како сами да го направат“, напиша критичарот на „Глоуб енд мејл“, Бери Херц.

И покрај тоа што критичарите немаат баш добро мислење за филмот, гледачите се воодушевени од него и толку многу им се допадна што бараат што побрзо да се сними продолжение.

Феноменот веќе доби официјално име „Ефектот Еванс“ и соодветен хаштаг на Твитер #TrashStache, како што ги нарекува Гослинг во филмот.

Евротип
SNBROKER
To Top