Новости

Направи сам

Вирален хит и трик за како лесно да ја исчистите рерната

Штом доаѓа на ред чистењето на рерната, би рекле дека тоа е место кое обично го избегнуваме и го оставаме за на кеај. Сепак, тој момент дефинитивно не чека, а знаеме колку е тешко да се исчисти сето она што се собира во рерната. Можеби дури и најтешко. Овој вирален трик звучи навистина добро и ќе ви помогне да ја исчистите без вообичаената преголема тешкотија.

Сите знаеме дека на пазарот има производи кои се наменети за чистење на рерната, но тоа се тешки хемикалии, па во секој случај, добро е да се има алтернатива доколку одлучите да чистите во недела, кога ништо не работи. Токму тука стапува во игра „мешавината што ја чисти рерната додека спиете“, вирален рецепт за паста од сода бикарбона што со години кружи на интернет. Се нанесува навечер, а наутро ве очекува светла рерна.

За чудесна смеса или паста потребна ви е само една состојка – моќна и евтина сода бикарбона. Три четвртини од шолја сода бикарбона треба да се измешаат со четвртина топла вода и на тој начин да ја „замесите“ оваа паста.
Оставете ја преку ноќ, а потоа извадете ја нечистотијата.

Евротип
SNBROKER
To Top