Новости

Останати

Брејди прави чуда, ја одведе својата екипа до прв Супербол во историјата!

Минатогодишните победници на Суперболот, Кансас Сити Чифс на свој терен ги победија Бафало Билс со 38:24 во финалето на АФЦ, па на 7. февруари во Тампа ќе се обидат да го повторат триумфот од минатата сезона, а противници ќе им бидат Баканирс, кој во НФЦ финалето славеа со 31:26 на гостувањето кај Грин Беј Пекерс.
Во Грин Беј, Тампа предводена од 43-годишниот Тмо Брејди стигна до победа и стана првак во својата конференција, па избори место на 55. Супербол кој ќе биде одигран на стадионот Рејмонд Џејмс во Тампа, каде Бакси ги играат своите домашни натпревари.
Двобојот во Грин Беј беше решен со одличната одбрана на гостинската екипа и изведбата на Брејди во првите 35 минути, по кои Тампа водеше со 28:10, а нивниот 43-годишен лидер имаше три одлични додавања за тачдаун.
Брејди во претходните девет настапи на Супербол има шест победи со Њу Ингланд, кој го напушти сезонава по цели 20 години.
Канзас Сити ќе се обиде да ја одбрани титулата, а последна екипа на која тоа и успеа беше Њу Ингланд, кој во 2003. и 2004. беше предводен до својата втора и трета титула токму од Том Брејди.

GOLD
To Top