Новости

Останати

Австриецот Тим го освои УС Опен по маратон од пет сета со Зверев

Доминик Тим, успеа да победи на отвореното првенство на САД откако направи голем преврт на мечот со Русинот, Александер Зверев. Австриецот иако губеше со 2-1 во сетови, успеа да пронајде сили и да се израдува на победничкиот чекор. Тој е само вториот играч од неговата земја кој успеал да триумфира на еден од четирите Грен Слем турнири.
„Oстварив животна цел која ја имав со години. Од дете имав сон, практично откако почнав со тенисот. Многу ја посакував титулата откако претходно загубив неколку финалиња“, изјави Тим.

GOLD
To Top