Новости

Ракомет

Никола Карабатиќ со јубилејно Европско првенство

Претстојното Европско првенство во ракомет кое започнува за неколку дена, ќе биде јубилејно десетто за еден од најдобрите светски ракометари во историјата, Никола Карабатиќ.

Репрезентативецот на Франција сепак не е рекордер во оваа статистика, бидејќи легендарниот Гудјон Валур Сигурдсон за својот Исланд има учествувано на 11 Европски првенства.

Сепак, Карабатиќ е рекордер по бројот на вкупно одиграни натпревари на Европските шампионати со 63 настапи во дресот на Франција.

Евротип
SNBROKER
To Top