Новости

Останати

Нов тенисер во куќата на славните, голем ден за поранешниот рекет број еден

Легендарниот австралиски тенисер Лејтон Хјуит е нов член на Тениската куќа на славните со седиште во Њупорт, потврди ИТФ.
Хјуит, кој во моментот е селектор на Дејвис куп тимот на Австралија, рече дека ова за него е огромно признание.
„Исклучително почестен сум што ќе бидам дел од Тениската куќа на славните. Кога се натпреварувате, концентрирани сте на тренинг и резултатите во текот на неделата или годината, не гледате на работи како оваа. Кога сето тоа ќе се собере и дојдете до кандидатура, чувствувате огромно признание како играч.“ – вели Хјуит.
Поранешниот број еден на чело на АТП листата помина вкупно 80 недели, освои 30 сингл титули, меѓу кои и УС Опен во 2001. година.
„Во Куќата на славните се сите оние кои ми беа идоли во текот на кариерата, како Тони Роуч, Џон Њујомб и Род Лејвер, но и многу други. Сите тие ме мотивираа и да се биде дел од тениската историја заедно со нив е неверојатна чест.“ – додаде Хјуит.
Членови на Куќата на славните, тениски новинари и историчари, а делумно и навивачи, земаат учество во гласањето на кандидатите.
Лејтон Хјуит последниот гренд слем натпревар го одигра во 2016. година на Австралија Опен, а последната титула ја освои во 2014. година на трева токму во Њупорт.

GOLD
To Top