Новости

Кошарка

ФИБА ги одреди сатниците за августовските претквалификации

Мечевите за пласман во главниот дел од квалификациите за Светскиот Куп 2023. година, нашата машка сениорска репрезентација ќе ги игра на свој терен во Скопје. ФИБА одлучи мечевите во салата на СЦ „Јане Сандански“ ќе се играат со почеток од 19.00 часот.

Според претходно одредениот календар, претквалификациите ќе ги стартуваме на 12. август, против селекцијата на Швајцарија.

Два дена подоцна, на 14. август, сениорите ќе ги одмерат силите и со селекцијата на Словачка.

На 16. август, го играме вториот натпревар против репрезентцијата на Швајцарија, а на 18. август, турнирот го затвораме со дуелот против Словачка.

Првопласираните две селекции од групата „Ф“ ќе се пласираат во квалификацискиот сегмент за Мундобаскетот во 2023. година.

Евротип
SNBROKER
To Top