Новости

Фудбал

Меси е првиот играч во 21 век кој постигнал гол 16 сезони по ред

Капитенот на Барселона, Лионел Меси постигна гол против Севиља, синоќа во натпревар од 8. коло од Шпанското фудбалско првенство (4:0). Аргентинецот го пропушти почетокот на сезоната поради повреда, а овој гол беше негов прв од мај.

Меси стана првиот фудбалер во 21 век кој има реализација 16 последователни сезони во Ла Лига, почнувајќи од сезоната 2004/05. Вкупно, напаѓачот на Барселона има рекордни 420 голови во шампионатот на Шпанија.

GOLD
To Top