Новости

Фудбал

Официјално: Андреа Брзаљи се врати во Јувентус

Искусниот италијански дефанзивец Андреа Брзаљи на крајот на минатата сезона ја заврши својата кариера во дресот на Јувентус.

Брзаљи дресот на Јувентус го носеше осум години откако на почетокот на 2011 година пристигна од Волфсбург. Со Јувентус освои бројни трофеи, а откако го прослави 38-тиот роден одлучи да стави крај.

Откако се пензионираше Брзаљи се посвети на тренерската кариера и порача дека во идните неколку години цел му е да стане тренер.

Брзаљи ги доби сите потребни лиценци, потоа Јувентус направи одличен потег. Имено, „старата дама“ ќе му пружи шанса за стекнување искуство. Бразљи во наредната сезона ќе биде дел од стручниот штаб на Маурицио Сари.

https://twitter.com/juventusfc/status/1176851439190204417

Евротип
SNBROKER
To Top