Новости

Фудбал

Раниери е прв пик за италијански селектор

Клаудио Раниери се најде меѓу споменатите кандидати за селектор на италијанската репрезентација. Раниери не бил на списокот заедно со фаворитите Анчелотти, Конте и Алегри, но рече дека ќе размисли ако има предлог за такво нешто до него. Сепак, 66-годишниот тренер заклучи дека не е толку важно кој ќе ја предводи Италија, важно е да има промени кои ќе направат добро за фудбалот во земјата.

„Без разлика дали ќе станам селектор на Италија, ќе морам да размислувам за тоа, бидејќи тоа не зависи од мене, јас имам договор со Нант и претседател и ќе разговарам на таа тема ако има потреба. Читам за имиња како Макс Алегри, Антонио Конте и Карло Анчелоти. Мислам дека тие во моментов внимателно го разгледуваат нивниот следен чекор. Секој кој ќе ја преземе Италија од оваа листа ќе биде одличен избор. Мислам дека ситуацијата околу селекторската позиција во Италија е секундарна затоа што го допревме дното и сега ни треба промена. Има интересни млади играчи и верувам дека повторно ќе застанеме на нозе. Тимот не пропуштил Мундијал веќе 60 години, но за да застанем и тргнеме по прав пат, мора прво да го видиме дното и да одбереме вистински човек кој ќе ја води Италија”, изјави Раниери.

GOLD
To Top