Новости

Фудбал

Роналдо собори рекорди кои се тешко достижни

Португалецот Кристијано Роналдо со четири гола ја уништи Литванија, со тоа собори рекорди кои ќе бидат императив на следните генерации.

Роналдо има 34 години, но не знае за доста, со Португалија ја брани титулата Европски првак, во квалификациите блеска, собори неколку рекорди кои се недостижни за следните генерации.

Португалецот е прв со 54. хет-трика во историјата, последниот го запиша против Литванија, единствен е со ваков ефект во кариерата.

Роналдо е единствен и по бројот на постигнатите голови за репрезентацијата, стигна до бројката 93 голови, ваков учинок нема никој во Европа, уште еден рекорд на „CR7“ !

Со 24 голови тој е нов рекордер во квалификации за ЕУРО, го симна од првото место Роби Кин.

Извор: dribling.mk

GOLD
To Top