Новости

Фудбал

Селекцијата до 19 години ги дозна противниците за елитната рунда квалификации

Македонската фудбалска репрезентација до 19 години ги доби своите противници во елитната рунда од квалификациите за настап на Европскиот шампионати.

Фудбалските надежи до 19 години жрепката ја дочекаа од повластена позиција, како носители во првиот сад што сепак не значеше и лесна група.

За настап на континенталниот собир младите репрезентативци треба да бидат првопласирани во конкуренција на Англија, Унгарија и Летонија.

Составот под раководство на Вујадин Станојковиќ, во првиот дел од квалификациите запиша три победи на исто толку средби, издвојувајќи се како фаворит во пресрет на жрепката, а дополнителен мотив за продолжување на одличната серија сигурно ќе биде и домашниот терен за време на настапите во елитната група.

Имено фудбалската федерација на Македонија, ја доби организацијата на овој настан кој ќе се одржи во периодот од 20-ти до 27 март следната година на тренинг центарот Петар Милошевски.

Евротип
SNBROKER
To Top