Новости

Фудбал

Уапсен Мишел Платини – бил мешан во доделувањето на СП 2020 на Катар

Поранешниот претседател на УЕФА, Мишел Платини е уапсен во рамките на истрагата за доделување домаќинство за Мундијалот во 2022 година.

Француската легенда Платини (63) беше избран на чело на УЕФА во 2007 година, а на функцијата остана до 2015 година.
Според светските медиуми, Платини е приведен во вторник наутро во рамки на истрагата со доделување Катар да биде домаќин на Светското првенство во фудбал во 2020 година.

Истрагата ја води канцеларијата за антикорупција и судската полиција.
Катар во декември 2010 година беше назначен за домаќин на Мундијалот во 2020 година, во процес кој го следеа многу контроверзи.

Евротип
Евротип
To Top