Новости

Фудбал

Арсенал раскина со Гркот Папастатопулос

По разговорите кои ги имаше со својот фудбалер Сократис, Арсенал донесе одлука да го прекине неговиот договор со заедничка согласност. Ова му дава слобода на популарниот Папа Сократис да преговара за договор со нов клуб и да се врати во натпреварувачки ритам што е можно побрзо. Грчкиот интернационален дефанзивец му се приклучи на Арсенал од Борусија Дортмунд во јули 2018 година и оствари 69 настапи за оваа екипа. Тој беше дел од составот на „Емирати“, освојуваќи го ФА купот во август и одигра 12 натпревари во Лигата на Европа во 2019 година. „Во име на Микел Артета, нашите тренери, играчи и сите во клубот, јас би сакал да му се заблагодарам на Папа Сократис за неговиот придонес во клубот. Тој беше важен дел од нашата екипа и беше професионалец во текот на целиот период. Преговорите за раскинување на неговиот договор завршија успешно и посакуваме многу успеси на Сократис и неговото семејство“ изјави техничкиот директор Еду.

GOLD
To Top