Новости

Фудбал

Белмади: Ријад не е среќен во Сити, сака да игра почесто

Селекторот на Алжир, Џамел Белмади ги разбранува духовите со изјавата дека Ријад Марез не е среќен во Манчестер Сити, што го загрижува тренерот. Крилниот напаѓач е дел од „граѓаните“ од 2018 година, кога пристигна за 60 милиони фунти од Лестер. Досега има одиграно 119 натпревари, постигнато 31 гол и 31 асистенција во сите натпреварувања за тимот, освојувајќи ја Премиер лигата, ФА купот, како и Лига купот двапати, но не можеше да се етаблира во почетнот состав на Пеп Гвардиола. „Марез не е среќен во Манчестер затоа што не игра доволно, тој е борец кој сака да биде на теренот на секој натпревар. Не можам да го замолам да го напушти неговиот клуб за да игра повеќе, јас не сум агент, за мене е најважно да биде во форма за следниот состанок на националниот тим. Тој е наш капитен и ја разбирам загриженоста на навивачите, но моето гледиште е дека тој има квалитет да реагира, му верувам“, рече селекторот Белмади.

GOLD
To Top