Новости

Фудбал

Буфон најави заминување од Јуве, но не и пензија од фудбалот

Џанлуиџи Буфон изјави дека ќе го напушти клубот од Торино на крајот од сезоната. „Мојата иднина е веќе позната. Прекрасен и многу долг период во Јувентус конечно завршува оваа година. Мислам дека му дадов се на Јуве, но добив сè, па дури и повеќе. Или ќе престанам да играм, или ќе се најдам во ситуација што ме мотивира да ја продолжам кариерата. Можеби ќе добијам поинакво животно искуство“, изјави Буфон. За потсетување, Буфон стана играч на Јувентус во јули 2001 година, откако премина од Парма за 52,8 милиони евра. 17 години подоцна, тој го напушти италијанскиот клуб, заминувајќи во француски ПСЖ како слободен играч, но подоцна во сезоната, во 2019 година, Буфон се врати во Торино. Вкупно, Џанлуиџи Буфон одигра 683 натпревари за Јувентус, од кои 322 без примен гол.

GOLD
To Top