Новости

Фудбал

Голманот на Бриж после ПСЖ: Ништо посебно!

Клуб Бриж и ПСЖ одиграа 1:1 во првото коло од Лигата на шампионите, во натпревар на кој за првпат од првата минута заедно заиграа Меси, Нејмар и Мбапе, но белгиската екипа одлично се справи со атомскиот напад на ПСЖ.

По натпреварот, голманот на Бриж Симон Мињоле истакна дека немаше премногу работа.

„Воопшто немав работа. Одигравме одлично, тимски, компактно и не им дозволивме да створат некои големи шанси. Не можете такви играчи да чувате еден на еден. Преквалитетни се во тие ситуации, но успеавме тоа да го направиме заедно, не им оставивме простор. Имав неколку полесни одбрани, но ништо посебно.“ – рече Белгијанецот.

Киксот на ПСЖ го коментираше и најскапиот играч на Сити, Џек Грилиш.

„Во еден момент отидов да проверам дали е вистина дека Бриж и ПСЖ одиграа 1:1, не верував. Тоа покажува дека во Лигата на шампионите се е возможно.“

Евротип
Евротип
To Top