Новости

Фудбал

Левандовски се израмни со легендата Герд Милер

Полската „гол машина“ на Баерн, Роберт Левандовски ја започна 2021 година со нов блесок – со два гола во победата на Баварците со 5-2 на домашен терен против Мајнц. Така Левандовски уште еднаш си најде место меѓу легендарните голгетери, овојпат покрај легендата Герд Милер. После Милер, Левандовски е играчот со најмногу голови по првите 14 кола од германскиот шампионат во историјата на Баерн. Милер е рекордер со 20 погодоци во првите 14 средби, а Левандовски веќе има 19 погодоци по првите 14 кола од сезоната 2020/21 во Бундеслигата. Баерн Минхен е лидер на табелата со 33 поени, а го следи РБ Лајпциг со 31 и Баер Леверкузен со 28 поени.

GOLD
To Top