Новости

Фудбал

Маневски го реши дербито, Пелистер го надигра подмладениот Вардар

Големото дерби во македонскиот фудбал помеѓу Пелистер и Вардар заврши со триумф на битолчани кои славеа со 2-0 во првата фудбалска лига. Човек на одлука беше искусниот Борче Маневски ко ги постигна двата гола и му го зголеми маките на Вардар во битката за опстанок.

Маневски првиот гол го постигна 17. минута, а конечниот реузултат го постави во 87. минута од пенал. Пелистер сега има 32 бода, додека Вардар кој го доживеа петтиот пораз во последните шест натпревари, е десетти со 27 бодови, само еден повеќе од зоната за испаѓање.

Табела: Шкендија 56, Шкупи 46, Македонија ЃП 41, Струга Трим Љум 37, Работнички 36, Борец 33, Пелистер 32, А. Пандев 31, Ренова 27, Вардар 27, Силекс 26, Беласица 14.

GOLD
To Top