Новости

Фудбал

Најголемите европски клубови најавија дека нема да играат во Лигата на шампионите, се формира Суперлигата

Дванаесет богати европски клубови доцна во неделата постигнаа договор за воспоставување на ново фудбалско натпреварување во Суперлигата во кое ќе учествуваат 20 клуба, објави Реал Мадрид, чиј претседател беше избран за предводник на натпреварувањето.

„Основањето на новата лига дојде во време кога глобалната пандемија на коронавирус ја забрзуваше нестабилноста на сегашниот економски модел во европскиот фудбал. Со текот на годините, клубовите основачи на оваа лига имаа за цел да го подобрат квалитетот и интензитетот на постојните европски натпреварувања клубовите и играчите можат почесто да се натпреваруваат едни со други “, се вели во соопштението на Реал Мадрид, клуб со рекордни 13 европски титули.

Претседателот на „кралскиот клуб“, Флорентино Перез, беше избран за претседател на Суперлигата.

„Ќе му помогнеме на фудбалот на сите нивоа да го добие своето соодветно место во светот“, рече Перез. „Фудбалот е единствениот глобален спорт со повеќе од 4 милиони гледачи, така што е наша одговорност како големи клубови да одговориме на желбите на навивачите“, додаде тој. Шпански Реал Мадрид, Барселона и Атлетико Мадрид би учествувале во ова ново натпреварување, а потоа следат англиските Арсенал, Челзи, Тотенхем, Ливерпул, Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед, како и италијанските Јувентус, Милан и Интер. Тие поканија уште три неименувани клубови да им се придружат во проект со кој потоа ќе управуваат 15-те основачи. Уште пет клуба би се квалификувале во лигата врз основа на резултатите во националните шампионати пред таа премиерна сезона, иако не е прецизирано од која држава би биле.

„Премиерната сезона ќе започне што е можно поскоро“, се вели во соопштението. Натпреварите се играа во текот на неделата, а клубовите за време на викендите играа на нивните национални шампионати. Сезоната ќе започнеше во август и клубовите ќе беа поделени во две групи од по 10 екипи. Секој тим би играл по еден натпревар дома и надвор од секоја од групите, а потоа најдобрите три од двете групи би влегле во четвртфиналето. Во плејофот ќе им се придружат уште два тима кои завршија четврти и петти во регуларниот дел од сезоната. Во четвртфиналето и полуфиналето клубовите играа по натпревар дома и на гости, додека во финалето беше предвиден еден натпревар на неутрален терен. Светските и европските фудбалски организации, ФИФА и УЕФА, претходно силно се спротивставија на проектот. Опозиција изрази и организаторот на шпанското првенство Ла Лига. „Клубовите основачи очекуваат да одржат состанок со ФИФА и УЕФА со цел да се најде најдоброто решение за одржување на Суперлигата“, се вели во соопштението на 12-те клуба.

 

Евротип
SNBROKER
To Top