Новости

Фудбал

Платини и Блатер ослободени од обвинението за корупција

Судот во Швајцарија пресуди дека поранешните први луѓе на ФИФА и УЕФА, Сеп Блатер и Мишел Платини не се виновни за корупција.

Против Блатер и Платини се водеше процес по обвинението дека двајцата функционери направиле проневера на два милиони швајцарски франци. После долги години на истрага сепак судот одлучи дека нема доволно докази за обвинението.

Евротип
SNBROKER
To Top