Новости

Фудбал

Почина фудбалската легенда Диего Армандо Марадона

Марадона почина од срцев удар, пренесуваат шпанските и аргентинските медиуми.

Аргентинскиот „Кларин“ објавил дека бил примен во болница по срцев удар, но лекарите неколку минути подоцна констатирале смрт.

Марадона во денеска попладне доживеал срцев удар во неговиот дом.

Диего помина време во Тигре, во неговиот роден град Сан Андрес.

Тој се опоравуваше од неодамнешната операција, кога помина неколку дена во болница поради пад.

Марадона почина на 60-годишна возраст.

Во својата кариера играше за Аргентинос Џуниорс, Бока Џуниорс, Барселона, Наполи, Севилја и Њуелс.

Одигра 91 натпревар за репрезентацијата на Аргентина и постигна 34 погодоци.Со Аргентина го освои Светскиот куп во 1986 година.

Тој важи за еден од најдобрите, ако не и најдобриот фудбалер на сите времиња.

GOLD
To Top