Новости

Фудбал

Реал и Атлетико бркаат спас на европската сезона

Градските ривали Реал и Атлетико, пред меѓусебното дерби на 12. декември на стадионот Алфредо Ди Стефано ќе се обидат да ја спасат својата европска сезона. И двата клубови се во опасност од испаѓање од Лигата на шампионите, но Атлетико Мадрид во последното коло влегува од поволната втора позиција во групата по вчерашното реми против Баерн на домашен терен. Германскиот првак веќе го осигура првото место во групата, а Атлетико има два бода повеќе од Салцбург и три повеќе од Локомотива. Во последното коло, тимот на Диего Симеоне гостува кај австриската екипа, па со победа или реми оди во осминафиналето.
Доколку Салцбург победи, тој оди понатаму. Во тоа сценарио, Атлетико секако ќе игра во Лига Европа на пролет, бидејќи има подобар меѓусебен скор со Локомотива.
Другиот мадридски великан, Реал и понатаму може да испадне од сите европски натпреварувања. Екипата на Зинедин Зидан во последното коло ќе ја дочека Борусија Менхенгладбах и со победа Реал сигурно оди во осминафиналето. Во случај на реми, Интер на Џузепе Меаца ќе мора да го победи Шахтјор за шпанскиот првак да се пласира понатаму. Ако Реал загуби од Борусија, а Интер не го победи Шахтјор, мадридскиот тим ќе игра во Лига Европа. Тоа би било случај и доколку Реал ремизира, а Шахтјор постигне погодок против Интер. Најлошо сценарио за Реал е пораз од Борусија и победа на Интер. Во тој случај, Реал би бил елиминиран од сите европски натпреварувања за оваа сезона.

GOLD
To Top