Новости

Фудбал

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал Мадрид во евро-куповите следната сезона

Членови на Извршниот комитет на Европската фудбалска асоцијација предлагаат да се казнат Јувентус и Реал Мадрид со забрана за учество во евро-куповите, пренесува новинарот Танкреди Палмери.

Според него, на екипите на Торино и Мадрид може да им биде забрането учество во европски натпреварувања во сезоната 2021/22 поради создавањето на Суперлигата.

На 19 април 12 европски клуба го објавија формирањето на Суперлигата. Шеф на новата организација беше претседателот на Реал, Флорентино Перез, потпретседатели Андреа Ањели од Јувентус и Џоел Глејзер од Манчестер јунајтед.

На 21 април, управата на новиот турнир одлучи да го прекине проектот по одбивањето на англиските клубови да учествуваат во Суперлигата.

Евротип
SNBROKER
To Top