Новости

Фудбал

ФИФА ќе воведе автоматски офсајд на следното Светско првенство

Арсен Венгер денес е директор за фудбалски развој на ФИФА, а за СП 2022 во Катар најавува голема иновација.
Имено, Венгер најавува дека на Светското првенство во Катар ќе биде воведен автоматски офсајд со цел да не се чека толку многу при прегледувањето на спорните одлуки со ВАР.
„Очекувам автоматскиот офсајд да биде спремен за 2022 година. Навистина силно притискам за овој проект. Со овој систем помошниците ќе добиваат директни сигнали ако играчот е во офсајд. Времето кое сега го чекаме во просек е околу 70-80 секунди, важно е затоа што имаше многу прослави на голови кои беа стопирани поради мали офсајди“, најави Венгер

GOLD
To Top