Новости

Фудбал

Јуве не се откажува од Милик, Полјакот сака назад во Италија

Јувентус останува заинтересиран за 27-годишниот напаѓач на Наполи, Аркадиуш Милик кој е на позајмица во францускит Марсеј. Ова го објави „Фудбал Италија“ повикувајки се на информцијата на „Л’Екип“. Пред да се приклучи на Марсеј, Милик потпиша нов договор со Наполи до 2022 година, така што Наполи не го пушти играчот да оди бесплатно следното лето. Во исто време, Марсеј го зеде напаѓачот на позајмица 18 месеци со задолжителна откупна клаузула од 8 милиони евра и разни бонуси. Сепак, во извештајот на францускиот весник „Л’Екип“ се вели дека преселбата на Милик во Марсеј е привремена мерка и Аркадиуш на крајот ќе се пресели во Јувентус, чија трансферна цел е од 2019 година Ова се должи на фактот дека во договорот со клубот од Марсеј има клаузула за обештетување во висина од 12 милиони евра. Јувентус би сакал да купи играч по таква цена, особено со оглед на фактот дека Пауло Дибала може да го напушти клубот на лето.

GOLD
To Top