Новости

Кошарка

Џими Батлер се сели во Минесота Тимбервулфс

Чикаго и Минесота го договорија „трејдот“ на „Ол Стар“ крилото Џими Батлер. Крилниот играч во Минесота повторно ќе соработува со својот поранешен тренер Тим Тибодо.

Минатата сезона беше најдобра во кариерата на Батлер (23,9 поени, 6,2 скока и 5,9 асистенции), но не успеа да направи нешто повеќе со својот тим. Чикаго испадна во првата плејоф рунда од Бостон.

Поради тоа Булси ја прифатија понудата од Минесота за трејд. Батлер се сели во Минеаполис, а во спротивна насока заминаа бекот Зек лавин (19 поени, 3,4 скока и 3 асистенции), бекот шутер Лаури Марканен и Крис Дан

Евротип
Евротип
To Top