Новости

Кошарка

Кадетите поразени и од Исланд на ЕП во Софија

Македонската кадетска репрезентација е поразена од Исланд во натпревар за пласман од 13-16 место на Европското првенство за кошаркари до 16 години што се одржува во Софија.

Нашите кадети попладнево загубија од соодветната селекцијата на Исланд со 70:66 по четвртини 21-25, 15-14, 12-20 и 22-7.

Иако на полувремето имаа три поени, предност која во третиот период ја зголемија за уште 8 поени, па во завршните 10 минути влегоа со водство од 59:48-58 сепак и тоа не беше доволно да се оствари победа.

Катастрофалната игра на црвено-жолтите во последниот период во кој постигнаа само 7 наспротив 22 поени на противникот беа клучни за конечниот исход и новиот пораз на избраниците на селекторот Горан Ѓорѓиевски.

GOLD
To Top