Новости

Кошарка

Кошаркарките ги почнаа подготовките за Евробаскетот

Селекторот на женската кошаркарска репрезентација на Македонија, Марјан Лазовски, во понеделникот со своите избранички ги почна подготовките во пресрет на првиот квалификациски натпревар за пласман на Европското првенство.

Македонскиот селектор уште на стартот се соочи со сериозни проблеми бидејќи од оној тим кој се подготвуваше во летниот период недостасуваат шест кошаркарки, три кои играат во САД и три кои се повредија пред почетокот на квалификациите.

Капитенот Јелена Антиќ има повреда на предните вкрстени лигаменти на коленото, Ана Тантуровска има две напукнати ребра, повреда која бара мирување од две недели, а од вчера им се приклучи и Ивона Пејковска, која има слична повреда како и Антиќ.

GOLD
To Top