Новости

Кошарка

Утре почнува Евробаскетот – првпат организатори се четири земји

Утре во Финска, Романија, Израел и во Турција ќе започне 42. Европско првенство во кошарка. На Евробаскетот ќе учествуваат 24 репрезентации, меѓу нив ја нема Македонија, која учествуваше на претходните четири континентални првенства. Титулата ја брани репрезентацијата на Шпанија.

Ниту една репрезентација на Евробаскетот нема да настапи во најсилен состав, голем број кошаркари го откажаа учеството поради повреди или поради тоа што решија да го прескокнат ЕП.

 

Европското првенство ќе заврши на 17 септември. Првата фаза, која почнува утре, ќе заврши на 7 септември, а два дена подоцна ќе почне нокаут-рундата, во која пласман ќе изборат најдобрите четири селекции од секоја група.

GOLD
To Top