Новости

Кошарка

Хендрикс доаѓа напомош во репрезентацијата на Македонија

Ричард Хендрикс ќе биде големо засилување за кошаркарската репрезентација на Македонија во претстојните предквалификации за Европскотопрвенство 2021 година. Искусниот крилен-центар, ќе им се приклучи на останатите кошаркари кои утринава ги започнаа мини подготовките за претстојните дуели против Словачка и Швајцарија.

Хендрикс изразил желба да и помогне на македонската репрезентација, во обидот да се врати на старите патеки, по неуспешниот квалификациски циклус за Мунидјалот.

Хендрикс кој сезонава го носи дресот на турскиот гигант Галатасарај, е во одлична натпреварувачка, а доколку го задржи својот просек од 9.2 поени, 6.8 скока и 1.5 асистенции во Еврокупот, односно по 9.7 поени, 4.3 скока и 1.2 асистенции на средби одиграни во шампионатот на Турција.

GOLD
To Top