Новости

Кошарка

Величествениот Дурант го донесе Бруклин на чекор од финале на Истокот

Бруклин Нетс го совладаа Милвоки на свој терен со 114:108 и поведоа со 3:2 во серијата од полуфиналето на Источната конференција на НБА лигата.

Бакси многу подобро го отворија натпреварот и по првата четвртина имаа огромни 14 поени предност. До крајот на полувремето дадоа уште два поени повеќе од домаќинот, па на одмор се отиде со резултат 59:43 за гостинската екипа. Сепак, домаќините во продолжението се разбудија и на крилјата на Дурант запишаа голем пресврт кој ги донесе на чекор од финалето на Истокот.

Јунакот Кевин Дурант, кој е најдобар офанзивец во лигата, имаше неверојатни 49 поени, 17 скокови, 10 асистенции. На тоа додаде три освоени топки и две блокади, со само три загубени топки. Дурант со тоа стана првиот играч во историјата на лигата кој запишал барем 45 поени, 15 скокови и 10 асистенции во плејоф натпревар.

За таков учинок му беа потребни само 23 шута, од кои погоди 16. За тројка погодуваше 4/9, додека од линијата за слободни фрлања погодуваше 13/16.

СН Брокер
To Top