Новости

Кошарка

Уникаха обезбеди мајсторка на Еврокупот против Валенсија

Уникаха и Валенсија ќе играат трет натпревар по кој ќе биде освојувачот на Еврокупот за оваа сеозна. Побникот во Еврокупот ќе обезбеди учество во Евролигата.

Уникаха ја совлада Валенсија 79:71, по поразот од 68:62 во првиот натпревари и избори „мајсотрка“ во финалната серија во Еврокупот.

Екипата од Малага водеше од почетокот до крајот, на моменти и со 14 поени разлика, а Валенсија иако неколку пати се доближи на три поени негатива, не успеа да направи пресврт.

Џамар Смит со 20 поени (5 тројки), односно Ален Омиќ со 12 поени и 11 скокови ја предводеа Уникаха, додека кај гостите најпрецисен беше Гиљем Вивес со 14 поени.

Реашавачкиот натпревар ќе се одигра во Валенсија на 5 април.

GOLD
To Top