Новости

Кошарка

Јоргос Барцокас е тренер на годината во кошаркарската Евролига

Тренерот на Олимпијакос, Јоргос Барцокас, е прогласен за најдобар тренер во Евролигата за оваа сезона.

Барцокас успеа да го однесе тимот на Олимпијакос на завршниот Ф4 турнир во Белград, иако екипата од Грција не спаѓаше во кругот на фаворитите за завршницата.

„Ова е емотивен момент за мене и голема чест. Му благодарам на Олимпијакос, на моите соработници и на играчите што ми помогнаа да ја освојам оваа награда. Честа е поголема затоа што наградата ми ја доделија моите колеги“, истакна Барцокас.

Евротип
SNBROKER
To Top