Новости

Останати

Мик Шумахер повторно ќе вози Ф1 болид

Мик Шумахер, кој е дел од младинската програма на Ферари, син на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер, ќе пилотира болид за време на слободните тренинзи пред Гран При на Германија во Формула 1.

Трката е во јули, а идејата доаѓа од одделот за маркетинг на пистата „Хокенхајм“, пишува германски „Експрес“. Појавата на Мик на патеката ќе биде брилијантен настан за навивачите на Формула 1 во Германија и во Европа.

Шумахер веќе седна зад воланот на болид од Формула 1 откако имаше два дена тестови по Големата награда на Бахреин. Првиот ден работеше со Ферари, а во вториот со луѓето од Алфа Ромео. Веројатно, во Германија Мик ќе седне во автомобилот на Алфа.

Шумахер се натпреварува во Формула 2, откако го направи своето деби во 2019 година.

GOLD
To Top