Новости

Останати

Монфилс го освои АТП турнирот во Доха

Гаел Монфис за прв пат победи на тенискиот турнир во Доха (Катар) кој е со награден фонд од 1,29 милиони долари.

Монфис, кој влезе на турнирот со „вајлд карта“, запиша 9 асови во финалето против рускиот тенисерАндреј Рублев со 6-2, 6-3.

Така 31-годишниот Французин го заработи својот седми трофеј во кариерата. Тој исто така има 20 изгубени финалиња, вклучувајќи три во Доха во 2006, 2002 и 2014 година.

 

GOLD
To Top