Новости

Останати

Олимписките игри во Пјонгјанг подготвени за почеток

Претседател на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах изјави дека Пјонгчанг е целосно подготвен за Олимпијадата, а домаќините од Република Кореја изградија одлична инфраструктура.

„Сите објекти и згради се подготвени, а сите сали се неверојатни, како и Олимпиското село”, рече Бах, кој неколку дена пред почетокот на ЗОИ беше во корејскиот град.

„Од моето искуство можам да кажам дека ова е едно од најдобрите олимписки села, можеби дури и најдоброто”, додаде Бах. Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ќе се одржат од 9 до 25 февруари, а на нив се очекува да учествуваат рекорден број на учесници.

GOLD
To Top