Новости

Останати

Србинките се европски првенки по победата над Холандија

Одбојкарките на Србија се новите европски шампионки. Во финалето на континеталниот шампионат кој се одржа во Азербејџан, Србија ја победи Холандија со 3:1.

Српските одбојкарки без пораз стигнаа до втората европска титула во историјата, а од 2006 година тие имаат освоено 15 медали на големите натпреварувања.

На патот до финалето тие ги совладаа Холандија, Чешка, Белгија, Белорусија, Турција во полуфиналето и во мечот за титулата беа повотрно подобри од Холанѓанките.

Во Баку Србија ги доби првите два сета 25:20, 25:22, потоа Холандија возврати со 18:25, а во четвртиот сет српските одбојкарки беа подобри со 25:18.

Бронзениот медал го освои Турција со победата 3:1 над домаќинот Азербејџан.

GOLD
To Top