Новости

Останати

(Видео) Ѓоковиќ доби парична казна поради неспортско однесување на УС Опен

Најдобриот тенисер во светот и финалист на УС Опен, Новак Ѓоковиќ, е казнет со 5.000 долари за неспортско однесување за време на финалето во кое беше поразен од Данило Медведев со 4: 6, 4: 6, 4: 6.

Ѓоковиќ беше во лов по 21 -та грен слем титула на УС Опен, со што би ги надминал Роџер Федерер и Рафаел Надал, кои имаат по 20. Тој, исто така, се обиде да стане првиот тенисер по 1969 година и Род Лејвер кој го освои календарскиот Грен слем, но Медведев не му даде шанса да ја приклучи оваа на титулите од Австралија опен, Ролан Гарос и Вимблдон.

Ѓоковиќ одигра подредена улога во текот на целиот натпревар, а на моменти покажа беспомошност и лутина. Еден пример е кршењето на рекетот, за кое исто така се претпоставува дека е „неспортско однесување“ за кое што е казнет.

СН Брокер
To Top