Новости

Останати

Македонските одбојкари со победа ги стартуваа квалификациите за ЕП

Одбојкарската селекција на Македонија ја оствари првата зацртана цел и квалификациите за следното Европско првенство ги започна со посакувана победа на репрезентацијата на Босна и Херцеговина (3-1). „Спартанците“ експресно ги заборавија лошите настапи и поразите од Бугарија и вечерва во Скопје покажаа игра како што се очекуваше од нив.

Нашите одбојкари тргнаа одлично, 27-25, 25-21 по првите два сета, гостите реализраа во третиот сет со 23-25, но во следниот одигравме одлично, запишавме победа со 25-19.

Мечот во салата на СЦ „Борис Трајковски“ се играше 105 минути, нашиот Никола Ѓорѓиев 25 поени беше напиот најдобар играч на овој меч.

Следно за Македонија е дуелот со Турција во среда од 18 часот на турнирот во Скопје.

GOLD
To Top