Новости

Останати

На Џоковиќ му следи пад на АТП листата

Новак Ѓоковиќ одигра одлично на овогодинешниот Вимблдон каде го освои трофејот и со тоа 21. гренслем трофеј во кариерата.

Меѓутоа го чека голем пад на АТП листата. Оваа година на Вимблдон не се доделуваат бодови. Организаторите беа казнети за исфрлувањето на руските и белоруските тенисери од турнирот. Таквата одлука најмногу го погодува Ѓоковиќ кој од понеделник ќе изгуби 2.000 бодови.

Ѓоковиќ го чека пад до седмата позиција на АТП листата, како утеха може да му биде што со евентуалното освојување на Вимблдон би се доближил до Надал кој има 22. гренслем трофеи.

Евротип
SNBROKER
To Top