Новости

Останати

Новак Џоковиќ повторно е прв тенисер на светот

Tенисерот Новак Ѓоковиќ ќе се врати на врвот на АТП листата по само три недели поминати на позицијата број два, откако досегашниот лидер Данил Медведев беше елиминиран во второто коло од Мастерс турнирот во Индијан Велс.

Ѓоковиќ на првото место го врати искусниот француски тенисер Гаел Монфилс, кој славеше против Медведев со резултат 2:1.

Медведев мораше да стигне барем до четвртфиналето на Мастерсот во Индијан Велс, за да остане на првата позиција според АТП.

После овој натпревар, Данил Медведев остана на 8.410 поени, додека Новак Џоковиќ има 8.465 АТП поени.

Евротип
SNBROKER
To Top